Máte pocit, že vaše angličtina nezní dost plynule a tak trochu “drhne”? Naučte se jednoduchá pravidla, která vám pomohou nejen mluvit anglicky plynuleji a přirozeněji, ale zároveň i lépe porozumět rodilým mluvčím.
K Apple Rules jsem natočila i čtyřminutové video na youtube. Podívat se můžete tady:

V čem se liší česká a anglická výslovnost?
Rozdíl mezi českou a anglickou výslovností nespočívá jen v odlišných hláskách. Klíčovou roli hraje také melodie, intonace a především způsob, jakým na sebe slova v řeči navazují.
Zatímco v češtině začíná každé slovo přízvukem, což nám umožňuje jednotlivá slova snadno rozlišit, angličtina funguje jinak. Anglická slova mohou mít přízvuk na kterékoliv slabice a v plynulé řeči se spojují do rytmických celků. Netrénovanému českému uchu to může znít jako “zahuhlaný” proud zvuků, kterému je těžké porozumět.
Connected Speech: klíč k plynulé angličtině
Aby vaše angličtina zněla přirozeně, je důležité pochopit principy tzv. “connected speech” neboli vázané řeči. Jednoduchou pomůckou pro osvojení si těchto pravidel jsou “Apple Rules” – patero zásad, jak správně navazovat slova začínající na samohlásku.
K čemu slouží pravidla Apple Rules?
Tam, kde je to možné, se angličtina vyhýbá začínání slov samohláskou. Při vyslovení samohlásky (a, e, i, o, u a podobných zvuků) se totiž hlasivky sevřou, a to vyžaduje určité úsilí. Mimochodem, kdysi se dokonce věřilo, že svírání hlasivek (čili i vyslovování samohlásek) může být pro hlasivky škodlivé. Dnes už tento mýtus nepanuje, ale sklon k šetření mají angličtí mluvčí dodnes – tedy alespoň co se výslovnosti týká.
Jak to tedy angličtí mluvčí dělají, aby se samohláskám vyhnuli? Při mluvení používají různé způsoby, jak slova spojit s předchozím zvukem. A právě o tom jsou apple rules: tato pravidla představují 5 způsobů, jak ve vázané řeči slovo začínající na samohlásku vyslovit tak, aby to pro hlasivky byla co nejmenší dřina.

Pravidlo pěti jablek aneb Apple rules
1. ONE APPLE: “Přeslabikování”
Končí-li slovo na N a následující začíná samohláskou, N se stává součástí druhého slova.
ONE APPLE → [wʌ ˈnæpəl] – to znamená, že z jablka, standardně vyslovovaného jako [ˈæpəl] se stane [næpəl].
2. TWO APPLES: Neviditelné W
Stojí-li před slovem začínajícím na samohlásku slovo končící na “u”, vysloví se w jako ve slově white.
TWO APPLES → [tuː w‘æpəlz]
3. THREE APPLES: Neviditelné J
Pokud slovo končí na dlouhé či krátké I a následující slovo začíná na samohlásku, přidává se J, podobně jako ve slově being.
THREE APPLES → [θriː j‘æpəlz]
4. FOUR APPLES: Přesun R
Podobně jako v prvním pravidlu se koncové R přesouvá k následujícímu slovu.
FOUR APPLES → [fɔː ‘ræpəlz]
Hláska R je však specifická v tom, že v britské angličtině se R na konci slabiky obvykle vůbec nevyslovuje (car je [kɑː], bored je [bɔːd], picture je [ˈpɪktʃə]). Ale tam, kde R ulehčuje napojení následujícího slova, vyslovuje se i v britské angličtině.
5. FIVE APPLES: Zachování znělosti
Toto pravidlo nám připomíná, že angličtina zachází s koncovými souhláskami jinak než čeština. Zatímco v češtině slovo lev vyslovíme jako [lef], v angličtině se koncové V na F nemění. Lev by byl tedy [lev], a five je [faɪv].
FIVE APPLES se proto vysloví [faɪv ‘æpəlz]].
Praktické využití
A až se přistihnete, že díky téhle znalosti najednou i lépe rozumíte, nebude to náhoda. Znát pravidla anglické výslovnosti ve vázané řeči (anglicky “connected speech”) vám může výrazně pomoct snáz dešifrovat jednotlivá slova, která rodilí (i nerodilí) mluvčí říkají.
Podívat se na video na youtube >>
Disclaimer: Pokud vím, oficiálně se tak toto pravidlo nejmenuje. Já jsem se ho naučila na hodinách anglické fonetiky během svého studia překladatelství a tlumočnictví a představuji ho pod tímto názvem svým studentům a účastníkům svých jazykových workshopů(jako je třeba Smart Linguist), protože se tak lidem snadno pamatuje.
